Ile kosztuje lalka z porcelany?

Są synonimem artystycznego kunsztu, wyrazem niezwykłej precyzji mistrza rzemieślnictwa i niewątpliwą przyjemnością dla każdego kolekcjonera i konesera sztuki. Zachwycają każdym detalem, są delikatne i kruche, a potrafią przetrwać dziesięciolecia. Są tym elementem dekoracyjnym w domu, który spaja pokolenia – przekazywane przez dziadków kolejnym pokoleniom dobrze czują się w każdej epoce i w każdym domu. To ile kosztuje lalka z porcelany zależy od kilku czynników. Najtańsze to koszt kilkuset złotych, oczywiście mowa o lalkach, które są tworzone ręcznie. Co wpływa na ich cenę?

Ile kosztuje lalka z porcelany?

W 2018 roku na aukcji Theriault w Maryland porcelanowa lalka osiągnęła cenę ponad 335 tys. dolarów. I to nie jest jedyna lalka z tak rekordową ceną, przy której zatrzymał się aukcyjny młotek. W 2022 roku na aukcji Bonham German Kaemmer&Reinhardt cena lalki wyniosła trochę mniej niż 400 tys. dolarów. Była to stara lalka, która miała przebite uszy – ta cecha miała niemały wpływ na jej cenę.

Wysokie ceny, które osiągają na aukcjach porcelanowe lalki wskazują, że jest to nie tylko element kolekcjonerski bądź piękna ozdoba, ale też może być to dobra inwestycja. Wysokie ceny osiągają lalki, które pochodzą z renomowanych manufaktur porcelany. Są to lalki wykonane przez mistrzów rzemieślnictwa. Takie, które wyglądają niezwykle realistycznie, zachwycają perfekcją i dbałością o każdy detal. Emanują doskonałością i roztaczają wokół piękno.

Co wpływa na cenę lalek z porcelany?

Pierwsze lalki z porcelany powstały z myślą o dzieciach. Porcelana – zwana również białym złotem była bardziej ‘plastycznym’ materiałem, z którego łatwiej było stworzyć realistyczne postacie niż drewno. Porcelanowe lalki miały rysy twarzy, rzęsy, brwi, kształtne usta i niezwykłe ubrania. Od początku pokochały je nie tylko dzieci, lecz również ich potencjał dostrzegli dorośli – kolekcjonerzy.

Na ceny lalek z porcelany wpływ mają takie czynniki jak:

  • pochodzenie,
  • sposób wykonania,
  • jakość wykonania,
  • unikalność lalki,
  • stopień skomplikowania projektu.

Jednym z kluczowych czynników, który ma wpływ na cenę jest pochodzenie lalki. Ręcznie wykonane lalki przez rzemieślników artystów są cenniejsze niż te, które noszą znamię masowej produkcji. Różnica pomiędzy tym, ile kosztuje lalka z porcelany z masowej produkcji na portalu aukcyjnym, a od cenionej na świecie manufaktury, może zaskakiwać. Jednak warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Tworzone ręcznie lalki są dziełem sztuki, podobnie jak naczynia wykonane z kryształu odróżniają się od zwykłego szkła.

Ile kosztują lalki z porcelany małe i duże?

Ceny porcelanowych lalek od cenionych manufaktur, biorąc za przykład włoską markę Sibania, zaczynają się od około 200 zł. Wielkość lalki w tej cenie to 8,5 cm, lecz mimo swoich niewielkich rozmiarów lalki są zachwycające. Dostępne są w różnych odsłonach, np. dziewczynki siedzącej na białym fotelu czy małej gitarzystki. Im bardziej skomplikowany i unikalny projekt, tym wyższa cena za lalkę.

Koszt lalki ze znakiem zodiaku bądź lalki przedstawiającej królewnę śnieżkę to niecałe 350 zł. Taka lalka jest dobrym pomysłem na prezent dla dzieci i dorosłych, wystarczy tylko wybrać właściwy znak zodiaku. Lalka z porcelany ze znakiem zodiaku może być podarunkiem na przywitanie dziecka na świecie, na chrzest bądź urodziny.

Ile kosztuje lalka z porcelany większych rozmiarów? Za około 1000 zł kupisz porcelanową, ręcznie wykonaną lalkę o wielkości 25 cm. Lalki przedstawiają zarówno dziewczynki w przepięknych sukniach jak i chłopców. Postacie bajkowe, figury w różnych pozach (tańczące, siedzące na kolanach), z instrumentami i innymi przedmiotami.

Lalki z porcelany o wielkości od 50 cm wzwyż to koszt od ok. 3500 zł. Droższe lalki mogą obejmować kilka figur z porcelany: parę nowożeńców, rodzinę, mamę z córką itd. Są to bardziej skomplikowane formy i stąd ich wyższa cena.

Lalka z duszą

Małe lalki z porcelany są fantastyczną ozdobą do pokoju dziecięcego – zresztą nie tylko ozdobą. Każdy rodzic wie, że za zabawą stoi wyobraźnia i kreatywność dziecka. To dziecko, które dostaje takie lalki do pokoju, z pewnością rozwinie wodze fantazji, bo sprzyjają temu realistyczne wizerunki lalek. Fantazyjne, bajkowe lalki z porcelany są doskonałym podarunkiem do pokoju małej księżniczki. Wnoszą do wnętrza sztukę, piękno i sprawiają, że staje się wyjątkowe, dlatego w dobie masowej produkcji porcelanowe lalki z włoskich manufaktur są oryginalną dekoracją.

Lalki porcelanowe od zawsze traktowane były wyjątkowo. Według kolekcjonerów i miłośników porcelanowych figur te lalki mają duszę. I z pewnością coś w tym twierdzeniu jest, bo ręcznie wykonane lalki noszą część artystycznej duszy rzemieślnika. Dlatego zachwycają ludzi na całym świecie i w każdym wieku. Podobnie jak weneckie szkło Murano – co tylko potwierdza perfekcjonizm Włochów i ich artystyczne podejście do rzemiosła.

Porcelanowa lalka kosztuje od kilkuset złotych wzwyż, ale jest bezcennym dziełem na każdej półce, komodzie i biurku.

Zamieszczono w: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *