Najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie

Są takie nazwiska ze świata sztuki, których nie wypada nie znać. Tworzenie rzeźb to jedna z najstarszych sztuk plastycznych, która bywa formą artystycznej ekspresji, ale też elementem kultu. Zarówno w odległej przeszłości, jak i dziś, ludzie chętnie otaczają się ozdobnymi detalami. Rzeźby mogą pełnić właśnie taką funkcję – ozdobną, ale nie jest to ich jedyna rola. Najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie często poprzez swoje dzieła skłaniają do refleksji, wyrażają szeroką paletę emocji, a niekiedy szokują i przełamują utarte schematy. Kto zalicza się do zaszczytnego grona najsłynniejszych rzeźbiarzy świata?

Najsłynniejsi rzeźbiarze świata antycznego

W okresie starożytności to greccy rzeźbiarze wiedli prym. Do dziś można podziwiać ich zachwycające prace, które często stanowiły pochwałę piękna ludzkiego ciała i sprawności fizycznej. Do najbardziej znanych rzeźbiarzy tego okresu należeli:

  • Myron – realista, który zachwycił majestatycznym i dynamicznym Dyskobolem.
Myron - Dyskobol
Najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie: Myron – Dyskobol; źródło: Wikipedia
  • Praksyteles – kolejny z rzeźbiarzy greckich, którego twórczości nie wypada nie znać. Autor takich dzieł, jak Odpoczywający Satyr, Efeb z Maratonu oraz Hermes z małym Dionizosem.
Odpoczywający satyr - rzeźba grecka
Praksyteles – Odpoczywający Satyr; źródło: Wikipedia

To tylko przykładowi artyści, którzy tworzyli swoje rzeźby w okresie starożytności. Wiele dzieł z tamtych czasów przetrwało do dziś, ale nie zawsze znani są ich autorzy.

Sztuka minionych stuleci nie bez powodu także i dziś budzi zachwyt i stanowi inspirację dla współczesnych artystów. Chociaż niektórzy zastanawiają się, czy stare obrazy pasują do nowoczesnych wnętrz, to odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – oczywiście. Każdy, kto ma możliwość nabycia dzieł sztuki sprzed lat może z dumą prezentować je w swoim salonie lub specjalnie na ten cel zaprojektowanej galerii.

Najsłynniejsi rzeźbiarze renesansu

Chociaż rzeźbiarstwo towarzyszyło ludzkości od wieków, to właśnie w okresie renesansu powstało wiele arcydzieł, które do dziś budzą niekwestionowany zachwyt, a dla wielu późniejszych artystów są wzorem oraz inspiracją.

Jacy są najsłynniejsi rzeźbiarze renesansu? Oto nazwiska, które wypada znać:

  • Michał Anioł – kolejny włoski artysta, którego pełne imię i nazwisko brzmiało: Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni. Był nie tylko cenionym malarzem, ale zajmował się również rzeźbiarstwem. Wśród jego najsłynniejszych rzeźb warto wymienić Pietę watykańską, pomnik Dawida oraz Madonnę z Brugii.
Najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie - Michał Anioł, Pieta
Najsłynniejsi rzeźbiarze na świecie – Michał Anioł, Pieta; źródło: Wikipedia
  • Donatello – włoski rzeźbiarz, który właściwie nazywał się Donato di Niccolò di Betto Bardi. Ceniony za rzeźby do katedry we Florencji, pomnik kondotiera weneckiego w Padwie, pomnik Gattamelaty i wiele innych dzieł, które można podziwiać do dnia dzisiejszego.
Donatello - pomnik Gattamelaty
Donatello – pomnik Gattamelaty, źródło: Sygic Travel

Oczywiście są to wyłącznie wybrane nazwiska z o wiele dłuższej listy renesansowych rzeźbiarzy i artystów. Nietrudno zauważyć, że przywołane nazwiska należą do twórców włoskiego pochodzenia. Nic dziwnego, że to właśnie włoskie rzeźby do ogrodu lub domu cieszą się również i dziś tak dużą popularnością wśród miłośników ekskluzywnego designu.

Najsłynniejsi rzeźbiarze polskiego pochodzenia

Nie tylko włoscy artyści zasługują na uznanie. Także wśród twórców polskiego pochodzenia można wymienić wielu rzeźbiarzy, których nazwiska warto znać. Oto one:

  • Antoni Frąckiewicz – artysta tworzący barokowe dzieła sakralne. Do jego najsłynniejszych prac należy rzeźbiona ambona w kościele św. Anny w Krakowie.
  • Igor Mitoraj – współczesny polski rzeźbiarz, który tworzył głównie poza granicami kraju. Zasłynął ogromnymi rzeźbami, które przypominały szczątki ciał kolosów.
Igor Mitoraj – przykładowa praca; źródło: Wikipedia
  • Magdalena Abakanowicz – słynna artystka polskiego pochodzenia. Twórczyni rzeźb i instalacji artystycznych.
Jedna z rzeźb Magdaleny Abakanowicz; źródło: artmuseum.pl

Znajomość słynnych artystów z różnych zakątków świata oraz ich twórczości pozwala nie tylko lepiej rozumieć sztukę, ale też umożliwia inwestowanie w nią. Tylko dobre obycie w artystycznym świecie oraz umiejętność oszacowania potencjału wybranych dzieł sztuki pozwala na poczynienie udanych inwestycji. Dotyczy to zarówno zakupu rzeźb, jak i innego rodzaju dzieł sztuki.

Dlaczego warto inwestować w sztukę?

Mając do dyspozycji większe środki finansowe, warto nie tylko otaczać się luksusowymi przedmiotami, ale też inwestować w piękno i dzieła artystyczne. Od stuleci osoby majętne pełniły rolę mecenasów sztuki. To na ich dworach i w ich posiadłościach tworzyli najwięksi artyści. Dzięki ich wsparciu powstawały najsłynniejsze obrazy oraz rzeźby.

We współczesnych czasach nie trzeba już dawać schronienia utalentowanym artystom, ale umiejętne inwestowanie w ich dzieła to znakomity sposób na wspieranie sztuki, jak również na lokowanie kapitału. Dotyczy to zarówno kupowania klasyków, jak i dzieł od współczesnych autorów. Wybierając tak drobny przedmiot, jak figurki porcelanowe, warto zwrócić uwagę na to, czy jest to wyrób prosto z fabryki, a może autorski projekt, ręcznie formowany, malowany lub zdobiony. Takie detale naprawdę robią różnicę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rzeźb?

Jeśli chcesz ozdobić swoje najbliższe otoczenie, rozważ właśnie zakup rzeźby lub całej kolekcji rzeźb. Jak wybrać odpowiednią? Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności zdecyduj, czy kupowana rzeźba ma ozdobić Twój dom, a może ogród. Zastanów się nad tym, jaki styl najbardziej Ci odpowiada i najtrafniej pasuje do Twojego domu. Do posiadłości w stylu włoskim mogą bowiem pasować zupełnie inne dekoracje niż do ascetycznego loftu.

Niektórzy zastanawiają się, czy włoska fontanna to dobry pomysł do ogrodu lub nad tym, czy nowoczesne rzeźby można kupić do sielskiego dworku na wsi. Odpowiedź na tego typu pytania jest prosta – warto sięgać po dekoracje, które współgrają z architekturą posiadłości. Jeśli to nowoczesna bryła, lepszym wyborem będzie minimalistyczna fontanna lub rzeźba od współczesnego artysty niż dekoracja stylizowana na antyczną lub renesansową.

Wybierając rzeźbę do swojego domu lub ogrodu, zwróć uwagę nie tylko na jej styl, ale też na to, czy jest autentyczna. Unikaj kopii oraz produktów stylizowanych. Zwróć uwagę na renomę twórcy oraz na jego osiągnięcia. Nie obawiaj się wspierania młodych talentów.

W jakich okolicznościach kupować rzeźby?

Z całą pewnością nie warto sięgać po dekoracje produkowane masowo i wątpliwej jakości. Prawdziwe dzieła sztuki powstają w pojedynczych egzemplarzach lub w niewielkich nakładach. Jeśli chcesz kupić rzeźbę dla siebie lub na prezent dla szefa, zwróć uwagę na ofertę sklepów z luksusowymi elementami wystroju wnętrz. Znajdziesz w nich zarówno unikatowe arcydzieła, jak i przedmioty produkowane w limitowanym nakładzie – każdy z nich zachwyci Cię dopracowanymi detalami, niezwykłym wzornictwem i najwyższą jakością wykonania.

Jeśli wolisz, możesz kupować rzeźby bezpośrednio od ich twórców – w dzisiejszych czasach nie stanowi to dużego wyzwania. Alternatywą jest poszukiwanie perełek na aukcjach oraz w galeriach sztuki współczesnej.

Zamieszczono w: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *