Jak odróżnić sztućce srebrne od posrebrzanych?

Srebrne sztućce to duża inwestycja, dlatego warto wiedzieć co zrobić, aby na pewno nie dać się oszukać podczas zakupów. Bardzo istotne jest, aby tego rodzaju zakupów dokonywać w miejscach o odpowiedniej renomie. Osoby o mniejszym budżecie mogą z powodzeniem zakupić sztućce posrebrzane, które także wyglądają elegancko. Jak odróżnić sztućce srebrne od posrebrzanych, aby cieszyć się nimi przez lata?

Jak sprawdzić czy to są sztućce ze srebra?

Najprostszym sposobem, by sprawdzić czy dany model sztućców wykonany jest faktycznie ze srebra, jest przyłożenie do nich magnesu. Zarówno srebro, jak i złoto to diamagnetyki. Z tego powodu nie będą przyciągać magnesu. Jeżeli nie przyklei się on do powierzchni noża albo widelca, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że to produkt wykonany z czystego srebra lub tylko z niewielkimi domieszkami innych metali.  

W niektórych przypadkach na srebrnych sztućcach znaleźć można znak probierczy, czyli cechę złotniczą. Nie jest to jednak żadna gwarancja. Przede wszystkim w ogóle może go nie być. Może być także informacją wyłącznie o zawartości srebra w stopie. Próba 925 oznacza 92,5% czystego srebra. Inne próby srebra to 875 (zawierające 87,5% czystego srebra), 500 (50% czystego srebra) i 333 (mająca 33,3% czystego srebra). Ta ostatnia jest jednak zbyt miękka, aby móc wytwarzać z niej srebrne sztućce.

jak odróżnić sztućce srebrne od posrebrzanych

W przypadku sztućców czasami stosuje się także odmienne oznaczenia. W tym przypadku numeracja 12 oznacza zawartość 70 promili czystego srebra a 800 – że w danym przedmiocie jest 899 promili srebra. Miara rosyjska z numerem 84 informuje, że w wyrobie jest 875 promili czystego srebra.

Nie zawsze jednak oznaczenia działają dobrze. Równie często producenci umieszczają na swoich przedmiotach własne oznakowania, na przykład znaki firmowe. Nie zawsze są one równoważne z zawartością srebra.

Oryginalność srebrnych sztućców można zawsze ocenić u jubilera. Jest to usługa darmowa albo obowiązuje za nią niewielka opłata. Sztućce można samodzielnie ocenić pod względem wizualnym. Srebro nie będzie ani zbyt matowe, ani za bardzo błyszczące. Widelce i noże nie powinny być podejrzanie lekkie. Delikatnie ciemny odcień również sugeruje, że nie jest to szlachetny materiał.

Co to znaczy posrebrzane?

Sztućce posrebrzane wyglądają tak samo, jak modele srebrne. Jednak srebro w tym przypadku znajduje się wyłącznie w formie cienkiej warstwy na wierzchu. Inna nazwa dla takich wyrobów to plater.

Sztućce posrebrzane są tańsze od takich w całości wykonanych ze srebra, i to nawet dziesięciokrotnie. Nie dziwi zatem, że częściej znajdują się one w ofercie wielu sklepów. Dobrze wykonane sztućce posrebrzane również są atrakcyjnym prezentem i można z dumą umieścić je na swoim stole.

Jakie sztućce dobre do zmywarki?

Mycie sztućców w zmywarce to duża wygoda. Czy jednak każdy ich rodzaj do tego się nadaje? Najlepiej w zmywarce myje się mimo wszystko sztućce wykonane ze stali nierdzewnej.

W przypadku sztućców srebrnych lepiej jest jednak postawić na ich ręczne mycie, ze względu na możliwość matowienia i pozostawianie plam. Dotyczy to także kompletów posrebrzanych. Weź jednak pod uwagę zalecenia producenta w tym zakresie.

Absolutnie nie można myć w zmywarce kompletów z elementami złotymi, które powycierają się na skutek wysokiej temperatury.

Do pielęgnacji wyrobów ze srebra można wykorzystać specjalne płyny albo wręcz chusteczki, które są wygodne w użyciu. Skorzystać można także z domowym metod pielęgnacji, by uzyskać rzeczywisty blask.

Jaka stal najlepsza na sztućce?

Najbardziej praktycznym materiałem na codzienny komplet sztućców jest stal nierdzewna. Są one zdecydowanie najłatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ można je myć w zmywarce i nie wymagają specjalnych preparatów do czyszczenia. Zazwyczaj do stopu dodaje się chrom lub nikiel zapobiegające ich rdzewieniu. Po czasie może się jednak pojawić rdza, ale tylko w formie niewielkich ognisk.

Oczywiście sztućce srebrne albo posrebrzane są zdecydowanie bardzo eleganckie. Jednak najlepiej jest je przecierać ręcznie, co przy codziennym stosowaniu jest bardzo czasochłonne. Wyglądają pięknie, pasują do okazjonalnej zastawy i uświetniają każde wydarzenie. Dobrze jest mieć w domu taki komplet, nawet jeżeli ma on być używany tylko od czasu do czasu.

Do czego służą poszczególne sztućce?

Podstawową grupę sztućców stanowią te do dań głównych. W ich skład wchodzi łyżka, widelec i nóż. Wszystkie one są takiej samej długości. Widelec powinien mieć cztery zęby. Sztućce do przystawek wyglądają bardzo podobnie. Różnią się jednak wielkością – są mniejsze.

Sztućce do deserów i ciast to łyżeczka do deseru oraz widelczyk do ciasta. Czasami podaje się sztućce bardziej dopasowane do rodzaju deseru.

Sztućce do kawy to łyżeczka z niewielką, dość wąską miseczką. Czasami używa się na przykład łyżeczki na długiej rączce do latte.

Inne rodzaje sztućców to między innymi widelec do ryb z trzema zębami wraz z pasującym do niego nożem w formie niewielkiej łopatki, a także sztućce do innych owoców morza, w tym specjalne szczypce do jedzenia homara albo ślimaków.

Od których sztućców zacząć?

Zasada jest taka, że zaczyna się od sztućców leżących najbardziej skrajnie od talerza. Przy kolejnych daniach korzysta się po prostu z kolejno ułożonych. Nie dotyczy to małych sztućców umieszczonych nad nakryciem. Te są przeznaczone do kawy i deserów.

W niektórych przypadkach sztućce są dokładane w trakcie trwania posiłku, wraz z kolejnymi daniami.

W jakiej kolejności używać sztućców?

Jeżeli nie masz pewności, w jakiej kolejności używać sztućców albo jak zjeść daną potrawę, zapytaj o to gospodarza. Zwłaszcza jeżeli serwowane są dania, których wcześniej nie jadłeś, całkowicie normalne są problemy z ich jedzeniem. Lepiej zostać odpowiednio poinstruowanym i zrobić to prawidłowo, niż męczyć się i być może popełnić faux-pas.

Jak posługiwać się nożem do ryb?

Sztućce srebrne lub posrebrzane do ryb mają specyficzny wygląd. Widelec może mieć trzy szeroko rozstawione zęby, krótsze niż w przypadku widelca do przystawek albo cztery zęby. Nóż do ryb przypomina niewielką łopatkę do ciasta. Taka forma pozwala na sprawne oddzielanie ości od mięsa. Jak zatem posługiwać się nożem do ryb? Widelcem przytrzymujesz dany kawałek, a przy pomocy noża wyłuskujesz jadalne części.

Czy sztućce srebrne to dobry wybór?

Sztućce srebrne są bardzo eleganckie i ponadczasowe. Ich dobre wykonanie sprawia, że cieszyć się nimi można przez lata, bez ryzyka, że stanie się z nimi cokolwiek złego.

Srebrne sztućce na prezent

Podarowanie komuś oryginalnej srebrnej zastawy, na przykład w prezencie ślubnym to zawsze bardzo dobry pomysł. Taki elegancki zestaw, schowany w solidnej walizeczce uświetni niejedną uroczystość rodzinną i nie tylko. Piękny komplet będzie użytkowany przez lata i za każdym razem przy sięganiu po sztućce przywoła miłe skojarzenia z konkretną okazją i darczyńcą.

Srebrne i posrebrzane sztućce to znakomity pomysł na prezent dla kobiety. Panie, szczególnie te, które są estetkami na pewno docenią piękno i klasę tych produktów.

Jak odróżnić sztućce srebrne od posrebrzanych? Podsumowanie

Jak odróżnić sztućce srebrne od posrebrzanych? Najlepiej jest zawsze kupować tego rodzaju droższe produkty w renomowanym sklepie. Powinny posiadać certyfikat autentyczności wraz z dodaną próbą danego srebra. Sytuacja jest w tym przypadku bardzo podobna do tej w biżuterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *