Co sprawia, że kawałek tkaniny staje się wyjątkową ozdobą dla ciała? Decyzja o sukni wieczorowej choć jest z czego wybierać, nie jest łatwa. Sunąca po parkiecie, lekko unosząca się nad nim, do połowy łydki, a może mini? Z połyskującego jedwabiu, ciepłego aksamitu czy przewiewnego szyfonu? Z odkrytymi ramionami, dekoltem czy odsłoniętymi nogami? A może lepszą opcją będzie zasłonięcie wszystkich części ciała. Dobry wybór łączy osobiste preferencje, z wygodą, pewnością siebie i dopasowaniem do okazji. Jednym słowem niełatwy wybór, jednak gdy już dowiesz się, jaka powinna być suknia wieczorowa, będzie zdecydowanie łatwiej. Poniżej znajdziesz praktyczne inspiracje.
Jaka powinna być suknia wieczorowa?
Suknia wieczorowa ubiera w pewność siebie, prostą sylwetkę i błyszczące spojrzenie. Jest jednak jeden haczyk, jeśli włożysz coś w czym nie czujesz się dobrze, to choćby suknia kosztowała milion dolarów, nie będzie to wyglądać dobrze. Dlatego przede wszystkim stawiaj na osobiste preferencje. Ekskluzywne suknie wieczorowe dostępne są w niezliczonych odsłonach. Dlatego jeśli lubisz zakryte ramiona i dekolt – dlaczego nie? Postaw na sukienkę zabudowaną w górnej części, za to nogi zaakcentujesz krótszą długością bądź zmysłowym, wysokim rozcięciem.
Moda – czy kierować się nią przy wyborze sukni wieczorowej? Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ulubionych krojów i np. modnych kolorów bądź faktur na tkaninie. Nie zawsze to co jest modne pasuje do sylwetki, dlatego preferencje i dobre samopoczucie są najważniejsze przy wyborze sukni wieczorowej.
Od white tie do smart casual
Suknie wieczorowe przybierają różne formy i kolory. Od zmysłowych, bardzo kobiecych podkreślających kształty od Versace, po swobodne, zabudowane, np. w kształcie trapezu. Nie da się ukryć, że wpływ na wybór sukni ma rodzaj wydarzenia.
- White tie – najbardziej formalny strój wieczorowy. Dla kobiet oznacza wyrafinowaną długą suknię wieczorową, a wśród popularnych dodatków są drogie torebki oraz długie i eleganckie rękawiczki.
- Black tie – wizytowy i uroczysty dress code wiąże się z elegancją i zazwyczaj długą suknią, dopuszczane są krótsze suknie, lecz w ich przypadku istotny jest materiał, z którego są wykonane, np. postaw na jedwab, satynę albo tiul.
- Black tie optional – ten dress code oznacza, że organizatorzy mile widzą osoby ubrane w wyszukane, klasyczne stroje wieczorowe, jednak dopuszczalne są również sukienki krótsze, o mniej formalnej formie, jednak również eleganckie, a wśród dodatków króluje sznur pereł, złoty naszyjnik, kolczyki z drogimi kamieniami.
- Smart casual – czyli swobodna elegancja, ten dress code poszerza wybór zarówno co do długości sukienki, kolorystyki, jak i jej formy.
- Strój koktajlowy – podobnie jak smart casual nie wiąże się ze sztywnymi ramami i może być mniej wystawny i mniej elegancki niż w przypadku white i black tie.
Luksusowy materiał – jedwab, satyna czy aksamit?
Drogie tkaniny mają to do siebie, że świetnie się układają, za co są im wdzięczne kobiety podczas wielkich wyjść. Jedwab, to jedna z tkanin uwielbiana przez projektantów, i rzecz jasna kobiety. Suknie z jedwabiu są niczym najlepszy przyjaciel, wdzięcznie poruszając się na ciele kobiety. Jedwab ‘otula’ ciało, podkreślając atuty sylwetki i doskonale się układa. Dodaje lekkości i wyrafinowania.
Niemal tak samo gładka jak jedwab, lecz tańsza, jest satyna. Suknie wieczorowe z satyny podobnie jak z jedwabiu dodają lekkości i przyciągają wzrok gładką, błyszczącą powierzchnią. W ostatnich latach do łask wrócił też aksamit. Przyjemny w dotyku materiał sprawdza się zarówno przy dopasowanych do ciała krojach jak i luźniejszych. I przede wszystkim ten rodzaj materiału może być dobrym wyborem sukni wieczorowej na jesień i zimę, co zależy od okazji. Na kolację sprawdzi się sukienka z aksamitu, lecz na bal, do opery, ślub wystarczy zarzucić modny płaszcz na sukienkę bez pleców.
Koronki, perły, pasek
Jeśli najlepiej czujesz się w klasycznej, długiej czarnej sukni, odmienisz jej wygląd i dostosujesz do różnych okazji dodając do niej wyszukany pasek, oryginalne kolczyki, bransoletkę. Jednak suknie wieczorowe to nie tylko proste formy. W ostatnich latach do łask wracają perły – nie tylko na szyję, również jako ozdoba sukienek. Są wyrafinowanym dodatkiem na odsłoniętych plecach i dekolcie w literę V.
Marilyn Monroe mawiała, że jeśli ubierzesz się niewłaściwie to zapamiętają sukienkę, lecz gdy strój będzie nienaganny to zapamiętają kobietę. I wspomniane perły na sukni wieczorowej są tym akcentem, który odróżnia ją od innych. Istotny jest każdy element stylizacji, luksusowe rękawiczki zimową porą, płaszcz i torebka bez względu na temperaturę za oknem.
Inny rodzaj zdobień na sukniach wieczorowych to cekiny. Ruch wprawia je w życie, podobnie jak światło, tworząc romantyczny look. Delikatną i zmysłową ozdobą sukni wieczorowych są falbanki. Projektanci uwielbiają falbany i falbanki pod każdą postacią. Na dekolcie, na ramionach, poziomo i pionowo. W jednych sukniach są tylko delikatnym akcentem, a w innych ją tworzą. Falbanki są niezwykle zmysłowe, kobiece i dodają lekkości i nieco swobody.
Modne kroje sukni wieczorowych
Jaka powinna być suknia wieczorowa? Taka, w której będziesz czuła się dobrze, jak już wspomniano na początku, a na to wpływ ma fason. Właściwie dopasowany do sylwetki krój sukienki podkreśla atuty i ukrywa mankamenty. Nie ma kobiet idealnych i warto o tym pamiętać przy wyborze sukni wieczorowej. Przejrzyj ofertę różnych marek. Piękne i oryginalne suknie wieczorowe oferują m.in.: Pinko, Fabiana Filippi, Michael Kors, Ami Paris. Zanim staniesz się dla siebie najsurowszym krytykiem, bo kolejna suknia nie leży właściwie przymierz jeszcze kilka , z pewnością w końcu trafisz na ten najlepszy krój.
Suknia wieczorowa bez pleców
Zachwycają skromnością z przodu i pięknym wycięciem z tyłu. Są zwiewne, kobiece, zmysłowe i nie sposób przejść obojętnie. Potrzebują odpowiedniej bielizny. Dostępne są różne kroje, od sukni na delikatnych ramiączkach, przez zakryte ramiona, po długie rękawy i wyrafinowane kształty wycięć na plecach oraz ekskluzywne dodatki. Przykładem wspomniane wcześniej sznury pereł. Inne dodatki na plecach to ozdobne zapięcia, delikatne paski, wiązania.



Suknia wieczorowa ołówkowa
Dobry wybór dla kobiet wysokich, szczupłych bądź filigranowych. Ołówkowe suknie są niczym druga skóra, idealnie dopasowują się do ciała, podkreślając biust, talię oraz nogi. Są bardzo zmysłowe, a zarazem ich klasyczna forma jest dobrym wyborem na ważne okazje. Suknia ołówkowa w kolorze czarnym, granatowym to uniwersalna sukienka w szafie, którą założysz na wiele okazji – zmieniając nieco jej oblicze dzięki dodatkom. Są świetnym przykładem, jak połączyć osobiste preferencje z modą i wygodą.


Suknie wieczorowe z rozcięciem
Długość maxi sukni wieczorowej nie oznacza, że musisz ukrywać zgrabne nogi. Suknie wieczorowe z rozcięciem są atrakcyjną propozycją na ważne okazje. Do wyboru są zarówno suknie z zakrytymi ramionami, jak i na ramiączkach, z dekoltem w literę V. Zarówno suknie przylegające do ciała, jak i dopasowane w górnej części i swobodne od talii. Do niej dobierz włoskie, eleganckie kolczyki i stylizacja na wieczór jest gotowa. W sukniach z rozcięciem dobrze wyglądają nie tylko szczupłe kobiety. Rozcięcie i buty na wysokim obcasie wysmuklają sylwetkę.


Suknie wieczorowe z wiązaniem na szyi
To propozycja dla kobiet, które lubią górne partie swojego ciała i mogą pochwalić się ładnymi ramionami. Lekkie, zwiewne, pełne szyku i elegancji. Są bardzo uniwersalne, przy zmianie dodatków, tego typu suknię założysz również na mniej formalne wyjście. Ich atutem jest podkreślenie linii ramion i talii. Z suknią typu halter stworzysz elegancki i lekki look w krótką chwilę. Wystarczy klasyczna czarna odsłona, upięte włosy i czerwona szminka na ustach.


Ważnym aspektem przy wyborze sukni wieczorowej jest rozmiar. Nie próbuj na siłę zmieścić się w mniejszy rozmiar tylko dla świętego spokoju swojej głowy. Z sukienką, która jest za mała nie osiągniesz wyrafinowanej stylizacji. A to tylko liczby na metce.